Dzień Ziemi 2020

      Możliwość komentowania Dzień Ziemi 2020 została wyłączona

Dzień Ziemi 2020 – zmiany klimatu głównym tematem tegorocznych obchodów

Dzisiaj, 22 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest „Działanie na rzecz ochrony klimatu”. W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska. Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych.

Ekologia stała się wyzwaniem XXI wieku. Coraz częściej się o niej dyskutuje, poddając analizie wiele czynników wpływających na ochronę środowiska. Wzbudza ona emocje, zwłaszcza biorąc pod uwagę działania proekologiczne i prozdrowotne, które wpłynąć mogą nie tylko na nasze życie, lecz na poprawę życia przyszłych pokoleń. W przeciwnym razie to nie my, lecz nasze dzieci odczują negatywne skutki wpływu człowieka na środowisko. Czy możemy temu zapobiec i sprawić, aby żyło nam się lepiej?

W 2020 roku wydarzenia i akcje tworzone w ramach obchodów Dnia Ziemi zostają przeniesione do Internetu z powodu pandemii korona wirusa.

Polecamy do obejrzenia  film pt. Home, 

Chcąc uczcić ten dzień nasza szkoła proponuje dla uczniów udział w konkursach kierowanych do uczniów klas V-VIII.

Tematyka konkursów:

  1. Konkurs plastyczny– „Planeta Ziemia” – format A3, technika dowolna
  2. Konkurs literacki: „Jak wyobrażasz sobie Eko świat- dom, gminę, miasto w przyszłości.”
  3. Konkurs ekologiczny: „Używając każdej z liter alfabetu, zaplanuj listę drobnych, codziennych czynności, które możemy zrobić dla naszej planety.”
  4. Konkurs techniczny-„ Dawanie opakowaniom drugiego życia”. Cel- wzrost świadomości uczniów w zakresie konieczności ponownego wykorzystania opakowań a także segregowania butelek i słoików w celu recyklingu.